Przejdź do treści

Audyt energetyczny – co to jest i ile kosztuje?

Audyt energetyczny, czyste powietrze, program czyste powietrze

Ile kosztuje audyt energetyczny? To pytanie z pewnością nurtuje wiele osób, które chcą przeprowadzić badanie swojego domu lub budynku pod kątem zużycia energii. Usługa ta pozwala na dokładne zdiagnozowanie, ile energii zużywa dany budynek oraz jakie są możliwości oszczędności. Dowiedz się więcej: co to jest audyt energetyczny budynku, na czym polega i jaki jest jego przybliżony koszt.

Audyt energetyczny – co to jest i dlaczego się go wykonuje?

Na czym polega audyt energetyczny? Definicja tego pojęcia odnosi się do szczegółowej analizy zużycia energii w danym budynku. Aby powstało takie opracowanie, wykonuje się szczegółowe badanie określające charakterystykę energetyczną budynku, a więc zużycie energii cieplnej i elektrycznej na ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, ale także na oświetlenie, wentylację oraz inne potrzeby energetyczne.

Audyt energetyczny ma na celu wskazanie obszarów, gdzie można oszczędzić energię oraz zaproponowanie konkretnych rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, pokazując jednocześnie szacunkowe koszty danego działania modernizacyjnego i wyliczając prosty okres zwrotu z inwestycji. Innymi słowy, poniesione koszty spłacane są z mniejszego zużycia energii, a więc i z niższych rachunków za ogrzewanie czy energię elektryczną.

Jak wygląda audyt energetyczny – krok po kroku

Audyt energetyczny to skomplikowane badanie, które przeprowadza specjalista z branży energetycznej, Taka osoba powinna posiadać stosowne uprawnienia i certyfikat, który potwierdza wpis do Centralnego Rejestru. Powinien figurować w bazie Ekspertów Efektywności Energetycznej prowadzonej przez NFOŚiGW – można to sprawdzić na stronie www.peee.gov.pl.

Specjalista najpierw zbiera wszystkie informacje techniczne dotyczące m.in. izolacji termicznej ścian, okien, drzwi, ale także instalacji grzewczych, wentylacyjnych oraz oświetlenia. Na podstawie kompleksowego wywiadu ocenia elementy konstrukcyjne i wykończenia, wylicza wady i usterki. Następnie przygotowuje raport z wynikami analizy oraz propozycjami usprawnień. W wielu przypadkach, aby skorzystać z takiej usługi, trzeba umówić osobistą wizytę audytora. W Energy B oferujemy możliwość wykonania audytów zdalnie, dzięki czemu ich realizacja możliwa jest dużo szybciej. Dzięki możliwości przeprowadzenia telekonferencji i opcji udostępniania ekranu audytor ma wgląd we wszystkie potrzebne dokumenty. Wystarczy jedynie bezpieczne połączenie z internetem, aby cały proces przeprowadzić szybko i sprawnie – bez wychodzenia z domu.

Co zawiera audyt energetyczny? Po sporządzeniu wszystkich pomiarów są one zapisywane w dokumentacji technicznej wraz ze szczegółową interpretacją. Zakres audytu energetycznego obejmuje przede wszystkim analizę zużycia energii w budynku oraz wskazanie obszarów, w których można ją oszczędzać. Zwykle wyliczane są różne warianty przedsięwzięć termomodernizacyjnych wraz z ich szacowanymi kosztami, tak, aby właściciele budynku mogli wybrać najkorzystniejszą dla nich opcję.

Ile kosztuje audyt energetyczny domu jednorodzinnego?

Czas na odpowiedź na tytułowe pytanie: ile kosztuje audyt energetyczny domu? Na jakie koszty trzeba się nastawić?

Cena zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania takiej usługi, rodzaju budynku i jego wielkości, stopnia izolacji termicznej oraz od rodzaju wykorzystywanych instalacji. Średni koszt audytu wynosi od 1000 do 1500 złotych dla domu jednorodzinnego.

Warto zaznaczyć, że w 2023 roku istnieje możliwość uzyskania dotacji z programu Czyste Powietrze na wykonanie audytu energetycznego w wysokości  1200 zł netto. W większości przypadków pozwoli ona na pokrycie całego kosztu audytu.

Podsumowanie

Audyt energetyczny to szczegółowe badanie zużycia energii w danym budynku, którego celem jest wskazanie obszarów, w których można oszczędzać energię oraz zaproponowanie konkretnych rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Warto pamiętać, że audyt energetyczny to inwestycja, która w perspektywie czasu pozwoli na oszczędność kosztów związanych z eksploatacją budynku, dlatego warto zainwestować w niego, zwłaszcza jeśli planujemy modernizację lub remont.