Przejdź do treści

Czyste Powietrze 2023 – wszystko, co musisz wiedzieć

Czyste powietrze, audyt energetyczny, program rządowy

Czyste Powietrze 2023 to rządowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce poprzez dofinansowanie inwestycji związanych z termomodernizacją budynków oraz wymianą źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. W poprzednich latach program ten zyskał dużą popularność, a wraz z nową edycją planowane są zmiany, które warto poznać. Sprawdź, czy możesz skorzystać z dofinansowań.

Program Czyste Powietrze 2023 – na czym polega?

Program Czyste Powietrze 2023 ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez wspieranie inwestycji w termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych. To szansa dla właścicieli domów na wymianę starych pieców i docieplenie domów czy wymianę okien lub drzwi, a jednocześnie zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Program ten wpisuje się w dążenie do zrównoważonego rozwoju i walki z problemem zanieczyszczenia powietrza. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga sporych nakładów finansowych. Dlatego dofinansowanie Czyste Powietrze 2023 może sięgać nawet 100% kosztów inwestycji (kwoty netto na fakturze). To szansa na znaczne oszczędności.

Czyste Powietrze 2023 – zmiany. Co nowego w tym roku?

Od 3 stycznia 2023 r. obowiązuje nowa edycja programu Czyste Powietrze. Zmiany, które wprowadza, dotyczą przede wszystkim zwiększenia wysokości dofinansowania, które jest dopasowane do aktualnych cen i podwyższenia progów dochodowych. W tej edycji programu zostaną również wprowadzone zmiany w kryteriach oceny projektów, oraz przyspieszenie wypłat dotacji.

Szczegółowe informacje na ten temat publikuje serwis czystepowietrze.gov.pl, przez który można złożyć wniosek online. Osoby, które nie mają podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego mogą złożyć papierowy wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lub poprzez wyspecjalizowane firmy, które pomagają w wypełnieniu wniosków. W Energy B składamy wniosek za klienta w wersji elektronicznej, a papierową przesyłamy do klienta. Ten druk po podpisaniu należy wysyłać pocztą. To bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie dla osób, które nie mają skonfigurowanego dostępu do profilu zaufanego czy podpisu elektronicznego. W Energy B zrobimy wszystko za Ciebie, a Ty jedynie podpiszesz dokument we wskazanym miejscu.

Czyste Powietrze 2023 – warunki programu

Kto może skorzystać z programu Czyste powietrze 2023? Warunki, jakie należy spełnić to bycie właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu wyodrębnionego w takim budynku, z osobną księgą wieczystą. Dochód wnioskującego nie może przekroczyć:

  • 135 tys. zł rocznie (w przypadku podstawowego dofinansowania – część I programu),
  • 1894 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym (w przypadku podwyższonego dofinansowania – części II programu),
  • 1 090 zł miesięcznie na osobę dla osób, które mieszkają z kimś, 1 526 zł – dla mieszkających samotnie (w przypadku najwyższego dofinansowania – część III programu).

W przypadku termomodernizacji budynków zalecane jest wykonanie audytu energetycznego oraz zastosowanie materiałów i rozwiązań spełniających określone wymagania techniczne. Wykonanie audytu pozwala na uzyskanie wyższej kwoty dofinansowania. W przypadku wymiany źródeł ciepła konieczne jest zastosowanie źródła ciepła o wyższej efektywności oraz wykonanie demontażu starego źródła. Dotyczy to wymiany kotła na paliwo stałe, nie można natomiast wymienić starego kotła gazowego.

Dofinansowanie Czyste Powietrze 2023 – ile można uzyskać?

Program Czyste Powietrze w nowej edycji pozwala na uzyskanie dofinansowania na termomodernizację domu w wysokości nawet do 135 tys. zł. Tyle może otrzymać grupa III z najwyższym wsparciem. W przypadku grupy z II poziomem dofinansowania możliwe jest uzyskanie 99 tys. zł., a beneficjenci z I grupy mogą otrzymać w ramach programu do 66 tys. zł.

Dodatkowo każda z grup może otrzymać dotację 1200 zł na audyt energetyczny.

Podsumowanie

Nowa edycja programu wprowadza szereg zmian i usprawnień, które mają na celu zwiększenie dostępności i skuteczności programu. Należy jednak pamiętać, że aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić określone warunki i przestrzegać procedur. Warto zatem dokładnie zapoznać się z zasadami programu, a w razie potrzeby skonsultować się z ekspertami, którzy pomogą w doborze odpowiednich rozwiązań. Jeśli szukasz pomocy przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie lub firmy, która wykona audyt energetyczny, skontaktuj się z nami. Zadbamy o odpowiednie poprowadzenie całej inwestycji, prawidłowe nazewnictwo na fakturach, protokoły od wykonawców, certyfikaty i karty produktów. W cenie wniosku zapewniamy kompleksowe wsparcie aż do momentu uzyskania przelewu dofinansowania.