Przejdź do treści

Jak skorzystać z programu Czyste Powietrze?

Jak skorzystać z programu Czyste Powietrze? Dofinansowanie, Wniosek Czyste Powietrze

Chcesz dowiedzieć się, jak skorzystać z programu Czyste Powietrze? Gdzie i jak wypełnić wniosek i kto może ubiegać się o dofinansowanie? Z rządowego programu może skorzystać niemal każdy, jednak musi spełniać określone warunki. Sprawdź, ile wynosi dokładna kwota dofinansowania i za jakie prace otrzymasz zwrot kosztów.

Jak skorzystać z programu Czyste Powietrze – cel i zakres dofinansowania

Rządowy program Czyste Powietrze powstał w odpowiedzi na rosnący problem zanieczyszczenia powietrza. Jego celem jest zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, a tym samym poprawę jakości powietrza i rozwiązanie kwestii smogu. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych pieców na nowe oraz termomodernizację budynków mieszkalnych. Nowoczesne źródła ciepła spełniają wyższe normy, a tym samym są lepsze dla środowiska naturalnego.

Na co można uzyskać dotację w ramach programu?

Program Czyste Powietrze krok po kroku – na jakie prace można otrzymać dofinansowanie?
Zwrot kosztów otrzymasz na działania takie jak:

 • wymiana starego pieca na nowy zasilanego paliwem ekologicznym;
 • wymiana pompy ciepła typu powietrze-woda;
 • instalacja lub wymiana centralnego ogrzewania;
 • montaż paneli PV;
 • ocieplenie domu, wymiana stolarki okiennej i drzwi.

Wniosek o dotację – jak i gdzie należy go złożyć?

Jak złożyć wniosek do programu Czyste Powietrze? Przede wszystkim należy wypełnić formularz dostępny na stronie gwd.nfosigw.gov.pl. Po zalogowaniu się trzeba wybrać opcję „Utwórz i wypełnij wniosek o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze”. Musisz przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, które trzeba dołączyć do wniosku. Chodzi tu przede wszystkim o:

 • prawo do własności nieruchomości;
 • oświadczenie o wysokości dochodów;
 • zgodę na przeprowadzenie prac budowlanych;
 • dokumentację fotograficzną, która pokazuje stan budynku;
 • tylko w przypadku kompleksowej termomodernizacji wyniki audytu energetycznego.

Wszystkie dokumenty dołączamy do wniosku w formie załączników. Wniosek podpisujemy przy pomocy profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Po wypełnieniu i wysłaniu podania otrzymamy wiadomość potwierdzającą na adres e-mail, który został wskazany podczas składania dokumentów.

Z doświadczenia jednak wiemy, że powyższa procedura dla wielu osób nie jest taka prosta. Jak złożyć wniosek do programu Czyste Powietrze, aby był rozpatrzony pozytywnie? Najlepiej zlecić tą usługę naszej firmie i nie będziesz się przejmować stertą dokumentów oraz w jaki sposób je wypełnić.

Ile wynosi kwota dofinansowania?

Zastanawiasz się, jak uzyskać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze? Skorzystać z programu może każda osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w tymże budynku z wyodrębniona księga wieczystą. Kolejnym ważnym kryterium jest roczny dochód. Nie może on przekraczać 135 000 złotych. Dla uproszczenia beneficjentów podzielono na dwie grupy, a tym samym określono dwa poziomy dofinansowania:

 • poziom podstawowy dofinansowania – dochód roczny osoby ubiegającej się o dotację nie może przekroczyć 135 000 złotych, z programu można otrzymać dofinansowanie spłaty kredytu, jak i dotację na planowane prace;
 • podwyższony poziom dofinansowania – oprócz warunku bycia właścicielem lub współwłaścicielem budynku, miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym, dofinansowanie może zostać udzielone w formie dotacji, pożyczki dla gim lub dopłata do spłaty kredytu;
 • najwyższy poziom dofinansowania – w tej grupie dochód wskazany jest w zaświadczeniu wydawanym przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i nie może przekraczać 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym, kolejnym kryterium jest ustalone prawo do zasiłku np. rodzinnego lub opiekuńczego, który przysługuje na 6 kolejnych miesięcy przed złożeniem wniosku, dla tej grupy dofinansowanie rządowe wynosi nawet 90-100%.

Gdzie znaleźć szczegółowe informacje na temat programu?

Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, jak korzystać z programu Czyste Powietrze, możesz sprawdzić szczegóły we właściwym dla Twojego terytorium zamieszkania Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czyli WFOŚiGW. Duża ilość informacji znajduje się również na rządowej stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl.

O czym należy pamiętać przed złożeniem wniosku?

Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku, warto wiedzieć, jak działa program Czyste Powietrze. Należy pamiętać, że dofinansowanie można otrzymać nie tylko na planowane prace, ale również już zakończone projekty. Jednak rozliczone zostaną jedynie koszty poniesione nie więcej jak 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku. Aby otrzymać dofinansowanie lub zwrot kosztów, projekty planowane muszą zostać ukończone w czasie 30 miesięcy od momentu wpłynięcia wniosku.

Podsumowanie

Wiesz już, jak otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Instrukcja wypełniania wniosku ułatwi Ci przejście przez poszczególne etapy. Wiele użytecznych informacji czy wskazówek znajdziesz na rządowych portalach. Jeśli jednak uznasz, że potrzebujesz pomocy fachowców, możesz skorzystać ze wsparcia EnergyB w zakresie pozyskiwania dotacji. Przeprowadzamy audyty energetyczne, a także pomagamy przejść przez wszystkie formalności. Dzięki naszym poradom w łatwy sposób zdobędziesz potrzebne dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Sprawdź szczegóły oferty, postaw na wiedzę i doświadczenie doradców energetycznych!