Pewnie obił Wam się o uszy termin „Audyt energetyczny” kiedy wchodzicie na rządową stronę dot. programu Czyste Powietrze. Większość z Was zapewne zastanawia się, kiedy potrzebujemy audyt energetyczny i kto musi go wykonać. Czy dotyczy to również Ciebie?
Zacznijmy od tego czym jest audyt energetyczny… Audyt energetyczny to obszerna analiza ukazująca stan obecny budynku i możliwe działania usprawniające. Audytor dokonuje obliczeń oraz planuje, jakich materiałów należy użyć, aby uzyskać najlepsze wyniki.
Zatem, kiedy potrzebujemy audyt energetyczny?
Po pierwsze, audyt najlepiej wykonać kiedy staramy się o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”. Nie jest to niezbędny dokument do uzyskania dotacji, natomiast dzięki niemu możemy otrzymać dwukrotnie więcej środków, niż gdy nie wykonamy audytu. Dodatkowo otrzymujemy 1200 złotych na pokrycie kosztów audytu.
Po drugie, audyt energetyczny jest niezbędny do uzyskania wyższego poziomu dotacji przy planowaniu prac termomodernizacyjnych. Dotacja może wynieść od 31 000 do 135 000 zł w zależności od dochodu i zakresu planowanych prac.
Po zrealizowaniu działań termomodernizacyjnych możemy od razu zauważyć spadek kosztów na rachunkach, który został procentowo wyliczony w audycie energetycznym. Kwoty mogą się nieznacznie różnić, co jest związane z różnymi temperaturami na zewnątrz względem norm, pod które oblicza się audyt energetyczny.
W czasach stale rosnących kosztów energii oraz większej świadomości ekologicznej audyt energetyczny staje się coraz popularniejszy. Więcej osób decyduje się na zmianę. Warto iść tą drogą i już dziś zainwestować w przyszłość, która przyniesie wymierne korzyści ekologiczne oraz finansowe.
Podsumujmy korzyści
Warto wykonać audyt, ponieważ
- jego koszt zostanie nam zwrócony,
- wysokość otrzymanych środków będzie znacznie wyższa, co pozwala na wprowadzenie większej ilości usprawnień.
- w rezultacie wykonanych zmian możemy zredukować miesięczne koszty utrzymania budynku.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o samym audycie to zapraszamy do tego artykułu. Już niedługo opowiemy więcej o kilku faktach na temat wniosku o dofinansowanie oraz opiszemy 3 główne różnice między audytem a świadectwem charakterystyki energetycznej. Zachęcamy do śledzenia bloga, aby uzyskać rzetelne informacje dotyczące programu Czyste Powietrze oraz wymaganych analiz.